Rfid

RFID Teknolojisi Nedir ?

RFID, “radyo frekansı tanımlama” nın kısaltmasıdır ve RFID etiketlerinde veya akıllı etiketlerde (aşağıda tanımlanmıştır) kodlanan dijital verilerin radyo dalgaları aracılığıyla bir okuyucu tarafından yakalandığı bir teknolojiyi ifade eder. RFID, bir etiket veya etiketten gelen verilerin, verileri bir veritabanında depolayan bir cihaz tarafından yakalanması açısından barkodlamaya benzer. Bununla birlikte, RFID, barkod varlık izleme yazılımı kullanan sistemlere göre çeşitli avantajlara sahiptir. En dikkate değer olanı, RFID etiket verilerinin görüş alanı dışında okunabilirken, barkodların bir optik tarayıcı ile hizalanması gerektiğidir.

Şimdiye kadar, kesinlikle radyo frekansı tanımlamasını veya RFID’yi çevreleyen vızıltıyı duymuşsunuzdur. Dünyanın dört bir yanındaki tedarik zinciri işletmeleri, verimliliklerini artırmak ve yatırımlarının geri dönüşünü artırmak için bunu kullanıyor. Bununla birlikte, birçok şirket genel olarak RFID sistemlerinden hala emin değil. Hangi teknolojiyi dahil ettiklerini ve depolarında veya dağıtım merkezlerinde gerçekte nasıl çalışacaklarını merak ediyorlar. Siz veya iş arkadaşlarınız aynı şeyleri merak ettiyseniz, Lowry yardım etmek ve açıklamak için burada. RFID’nin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve size nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenmek için bu kılavuzu izleyin.

RFID Nasıl Çalışır ?

Barkod teknolojisi gibi, RFID Tarayıcı da etiketli öğelerin konumlarını ve tanımlamalarını tanır – ancak yazdırılan barkod etiketlerinden lazer ışığı yansımalarını okumak yerine, verileri toplamak ve depolamak için düşük güçlü radyo frekanslarından yararlanır. Bir ambar veya dağıtım merkezinde, bu teknoloji veri toplamayı otomatikleştirmek için kullanılır. Alıcı-verici radyo frekanslarını okur ve bunları bir RFID etiketine iletir. Kimlik bilgileri daha sonra etikete gömülü küçük bir bilgisayar çipinden iletilir ve RFID okuyucuya yayınlanır.

RFID teknolojisi kullanılarak yapılan bazı uygulamalar
– Envanter yönetimi
– Varlık takibi
– Personel takibi
– Kısıtlı alanlara erişimi kontrol etme
– Kimlik Kartı Verme
– Tedarik zinciri yönetimi
– Sahteciliği önleme (ör. İlaç endüstrisinde)

RFID ile barkod teknolojisi arasındaki fark nedir?

Barkod ve RFID benzer işlevleri paylaşır, ancak belirgin bir farkları vardır: insan müdahalesi veya “görüş alanı”. Bu, veri toplama cihazının (barkod tarayıcı veya RFID okuyucu) operatörü ile etiketli veya etiketli öğe arasındaki mesafeyi ifade eder – başka bir deyişle, öğeye onu görecek kadar yakın olup olmadıklarını belirtir.İyi bir barkod okuması elde etmek için operatörler, el tipi tarayıcılarını ürünün görüş alanı içinde konumlandırmalıdır. RFID teknolojisini kullanarak veri toplamak için operatörler sınırlı değildir – sadece etiketin menzili içinde olmaları gerekir. Bu, çalışanların fiziksel olarak raftan rafa geçmeden okuma aralığındaki herhangi bir öğe için veri toplayabileceği anlamına gelir. Bu aynı anda birden fazla öğenin okunabileceği anlamına gelir. Bu nedenlerden dolayı, birçok şirket, operasyonlarına daha fazla değer katmak için RFID’yi arıyor.

RFID kullanmanın faydaları nelerdir?

RFID ile tedarik zinciri işletmeleri, envanter kalemlerinin ve varlıklarının hareketini takip edebilir. İnsan müdahalesi gerektiren yoğun emek gerektiren envanter izleme süreçlerini ortadan kaldırarak ve ürünlerinizin ve varlıklarınızın görünürlüğünü artıran RFID, işletmelerin üretim, dağıtım, envanter yönetimi ve varlık takibi ile ilgili maliyetleri azaltmasına yardımcı olabilir. RFID, veri toplama sürecinizi otomatikleştirir, böylece çalışanlarınız zaman alan prosedürleri ortadan kaldırabilir ve önemli olan şeylere daha fazla zaman ayırabilir: müşteri hizmetleri, nakliye ve toplama. Otomatikleştirilmiş bir veri toplama sistemi – özellikle insan müdahalesi gerektirmeyen bir sistem – çalışanların daha kısa sürede daha fazla iş yapabilmesi (ve ilk seferinde doğru şekilde yapabilmesi) için hızı ve doğruluğu artırır. Bu nedenle RFID, işletmelerin işgücü maliyetlerini azaltmalarına olanak tanır. Ve iyileştirilmiş doğrulukla, işletmeler de iş hacmini artırabilir ve dolayısıyla envanter taşıma maliyetlerini de azaltabilir. Bahsetmiyorum bile, iyileştirilmiş doğruluk daha da fazla fayda sağlayabilir. Gönderiler zamanında ve doğru miktarlarda ulaştığında, müşteriler hizmetinizden daha memnun kalacaktır.